To jest historia przedinternetowa miasta.Aby zapoznać się z historią internetową kliknij tutaj

Starożytność

Pierwsze świadectwa, o istnieniu osady na tych terytorium obecnego miasta, można odnaleźć w dziełach Tacyta, gdzie opisuje on to miejsce jako "Skraj, za którym chowa się słońce, ludzie wydzierają ziemi złoty kruszec, a porozumiewają się oni językiem nieznanym" W dokumentach administracji rzymskiej widnieje ono jako Aurum, czyli po prostu złoto. Sama osada, długo walczyła z Rzymem.
Jednakże w związku z groźbą najazdu Wizygotów, poddała się Rzymowi. Wówczas wybudowano liczne akwedukty, forum oraz łaźnie, które niestety nie zachowały się do dzisiejszych czasów.

Wizygoci

Po upadku Imperium Rzymskiego, Aurum stało się częścią Państwa Wizygotółw. Aurum stało się wółwczas głównych ośrodkiem spisków i zamachów na nowych władców. Napięcia między ludnościć a najeźdcami powstawały głównie z powodów wyznaniowych. Wizygoci byli Arianami, zaś miejscowi katolikami. Przyczyniło się to, do zorganizowania rzezi Arian, na co Wizygoci odpowiedzieli spaleniem prawie całego Aurum. Aurum zaczeło podupadać.

Arabowie

Prawa miejskie, nadali mu najeźdźcy arabscy, budując w miejscu osady, miasto al-Ahab. Wówczas datuje się złoty wiek miasta, kiedy wspaniali władcy, przyozdobili to miasto meczetami, łaźniami oraz pałacami. Rozwijał się handel, kupcy z odległego Lewantu przywozili swoje pachnące towary. Rozwijała się również nauka, dzięki mecenasowi kolejnych kalifów. Po dziś dzień, okres panowania Arabskiego, wspominany jest nostaligniczne, jako najwspanialsze czasy miasta.

Rekonkwista

Po rozpadzie Kalifatu, dawne imperium upadło, podzielone na setki państewek. Ułatwiło to podbój półwyspu chrześcijanom. W miarę postępu rekonkwisty, miastem władali możni chrześcijańscy. Wygnali wółwczas pozostałych w mieście Arabów i rozpoczęli krwawy terror, powołując šwięte Oficjum. Wółwczas także, przemianowano miasto ,na Santa Ana. Wybudowano liczne kościoły, zamki warnowne oraz klasztory.

Wojna Domowa

Nazywana preludium drugiej wojny światowej, hiszpańska wojna domowa, spowodowała, iż bracia zwrócili się przeciw braciom, ojcowie przeciw synom, mężowie przeciw swym żonom. Na lokalnym wiecu, mieszkańcy Santa Ana, opowiedzieli się za poparciem Falangi gen. Franco. Wydarzenie to, zostało potraktowane przez Front Ludowy, jako akt zdrady, za któłry Santa Ana musiała zostać ukarana. Pod osłonć nocy, armia wdarła się do miasta, paląc, zabijając i plądrując. Wydarzenie to, nazwane Drugą Wandeą, wstrząsneło opinią publiczną w Hiszpani i doprowadziło do zwycięstwa prawicy.