Plan Miasta

Położenie Miasta

Miasto Santa Ana geograficznie należy do Hrabstwa Gellonii, kulturowo jest mieszanką wielu nacji od tureckiej, przez hiszpańską aż do baskijskiej, która stanowi w chwili obecnej większość w mieście.

Położenie
Nad zatoką Baskijską, między półwyspami Baskijskim i Unisławskim u stóp Gór Kocich

Klimat
Santa Ana położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego
Średnia miesięczna temperatura powietrza:
- styczeń 18°C i lipiec 28°C
Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi:
- 2000 mm
Klimat podzwrotnikowy morski, zwany często klimatem śródziemnomorskim, cechuje się łagodnymi i wilgotnymi zimami o średniej temperaturze najchłodniejszego miesiąca ok. 15°C oraz gorącym, słonecznym i suchym latem. Średnie wartości temperatury lipca wahają się od 25 do 30°C, a sumy opadów od 500 do 1500 mm rocznie. Charakterystyczne tu są wiatry lokalne. Krajobrazowa strefa śródziemnomorska występuje w tej części pasa podzwrotnikowego, który w lecie znajduje się pod wpływem pasatów, a w zimie - pod wpływem cyklonalnej cyrkulacji pasa umiarkowanego z przewagą wiatrów zachodnich.

Miasto
Centralnym punktem jest plac Zielony, jego powstanie ginie w mrokach historii, wokół placu znajdują się budowle pamiętające pierwszych osadników, w miarę oddalania się od centrum budynki są coraz nowsze, na krańcu północnym znajduje się dzielnica przemysłowa. Niewątpliwą atrakcja jest bardzo szeroka plaża o złocistym piasku, z ogromem nadmorskich knajpek i wieloma atrakcjami turystki wodnej. Zabytki, gościnna ludność, atrakcyjne ceny, znakomita żywność i oczywiście lejące się strumieniami wino z winnicy miasta przyciągają tłumy turystów. Od wielu lat miasto jest centrum turystycznym Hrabstwa. Miasto Santa Ana zostało zbudowane na planie koła. Proste ulice rozchodzą się promieniście od Placu Zielonego. Nowsze części miasta zostały zbudowane na planie szachownicowym.